Premiera przewodnika Michelin. To elektryzuje wszystkich ludzi z „branży”. Dla nas najważniejsze jest oczywiście wydanie Main Cities of Europe, w którym notowane są wybrane restauracje z dwóch miast Polski – Warszawy i Krakowa. Jego premiera miała miejsce w ostatni poniedziałek.

Nowy przewodnik wymienia  53 polskie  restauracje (lista na końcu) w tym 29 z Warszawy i 24 z Krakowa. Te liczby są  porównywalnie z danymi dla miast z innych dwóch państw „nowej Europy”, które można znaleźć przewodniku. Budapeszt (jedyne w przewodniku miasto węgierskie) ma w przewodniku 28 restauracji, Praga (też jako jedyna z Czech) ma ich 31.

Jeśli chodzi o warszawskie restauracje to zmian w tym roku (choć mniej niż w zeszłym) było kilka. Z przewodnika wypadł Dom Polski Belwederska a pojawiły się Kieliszki na Próżnej  oraz Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner. Dom Wódki, który został włączony do przewodnika w zeszłym roku, występuje pod swoją nową nazwą Elixir by Dom Wódki. Saldo warszawskich restauracji wynosi więc +1. W Krakowie bez zmian. Niestety.

Prawdziwa różnica pomiędzy Warszawą i Krakowem a Pragą i Budapesztem polega jednak na jakości a właściwie na liczbie najbardziej prestiżowych gwiazdek Michelin i ważnych tytułów Bib Gourmand.

o

o

Gwiazdki Michelin

o

o

Te pierwsze (od 1 do 3) przyznaje się wyłącznie za jedzenie. Jedna gwiazdka to bardzo dobra restauracja w swojej kategorii. Bynajmniej nie musi to być restauracja „fine diningowa” czytaj elegancka. W Hong Kongu jedną gwiazdkę ma bar z dim-sumami a w Tokyo sushi bar na stacji metra. Jednogwiazdkowa restauracja to cyt. za Michelin:  „produkty najwyższej jakości i dania … starannie przygotowane w niezmiennie wysokim standardzie”  Dwie gwiazdki to restauracja z doskonałą kuchnią, którą warto odwiedzić podczas wizyty w danym mieście. Tu możemy oczekiwać, że „osobowość i talent szefa kuchni i jego zespołu” będzie widoczna w „starannie wykonanych potrawach,  wyrafinowanych, inspirujących i oryginalnych. Do restauracji trzygwiazdkowej z nadzwyczajną kuchnią, która jest wystarczającym powodem do dedykowanej podróży jedziemy oczekując, że ” gotowanie jest podniesione do formy sztuki, a potrawy mają szanse stać się klasykami”.

O gwiazdkach decydują wizyty kilkunastu (w Polsce 3-4) zawodowych inspektorów zatrudnianych przez przewodnik. Jak powszechnie wiadomo, pierwszą polską restauracją, która w ich opinii zasłużyła na 1 gwiazdkę Michelin było i jest  Atelier Amaro. Do restauracji Szefa Wojciecha Modesta Amaro, nagrodzonej po raz pierwszy w 2013 roku, rok temu dołączyła restauracja Senses Andrea Camastry. W obu gościłem w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zastanawiając się przy okazji recenzji Senses, czy któraś z nich dostanie drugą gwiazdkę. Spekulacji na ten temat było wiele. Niektórzy twierdzili, że będzie dodatkowa gwiazdka ale dla kolejnej restauracji. Wśród pretendentów do  gwiazdki mówiło się o Nolicie Jacka Grochowiny i L’Enfaint Terrible Michała Brysia. Jednak sceptycy twierdzili, że na kolejną gwiazdkę przyjdzie nam poczekać bo teraz swoją wielką chwilę będą miały restauracje w Budapeszcie.

Rzeczywistość zaskoczyła. Ani Polsce, ani Węgrom ani Czechom nie przyznano żadnej nowej gwiazdki. Mało tego – budapesztańskie Tanti jako pierwsze w historii tego kraju utraciło gwiazdkę zdobytą w 2015 roku, zmniejszając liczbę węgierskich gwiazdek z pięciu do czterech.Nie zmienia to faktu, że w Pradze od zeszłego roku są trzy restauracje z jedną gwiazdką a w Budapeszcie rzeczone cztery, co biorąc pod uwagę wielkość tych miast sprawia, że nasze dwie „jedno gwiazdkowe” restauracje to raczej słaby wynik.

o

o

Bib Gourmand Michelin

o

o

Z kolei tytuł Bib Gourmand i znaczek w postaci głowy „ludzika Michelin” dostają te restauracje, które zdaniem inspektorów mają najlepszą relację jakości do ceny. Przyznawane są wyłącznie restauracjom które serwują dobre, choć proste jedzenie z ceną poniżej 37 euro za menu.

W tej kategorii na  szczęście dane jest nam cieszyć się sukcesem jakim był debiut Kieliszków na Próżnej, które „wskoczyły” do przewodnika od razu z tytułem Bib Gourmand. Kieliszki należące do grupy restauracji Pana Daniela Pawełka dołączyły w ten sposób do grona 3 innych restauracji uhonorowanych tym tytułem wśród których oprócz krakowskiego Zazie są dwie inne restauracje z tej grupy a mianowicie Butchery&Wine i Brasserie Warszawska. A ponieważ  do grupy należy też zmieniająca się bardzo na korzyść  Rozbrat 20 (nowy Szef od   jesieni 2016) i nowo otwarte (twierdzę, że lepsze od Próżnej 🙂 Kieliszki na Hożej (start w październiku 2016) więc nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłym roku ta dobra passa trwała.

Miejmy nadzieję, bo w kategorii Bib Gourmand czeska Praga bije nas na głowę. W Pradze jest już siedem restauracji z tytułem Bib Gourmand (w tym roku doszła jedna). Na szczęście Budapeszt jest na poziomie Warszawy i to tylko dzięki temu, że i tu rodzina Bib Gourmand powiększyła się w tym roku o jedną restaurację.

o

o

Od jednego do pięciu kompletów „sztućców”

o

o

Oprócz gwiazdek restauracje mogą otrzymać od jednego do pięciu kompletów sztućców. To oznaczenie nie ma jednak niż wspólnego z oceną jedzenia. Określa poziom i jakość wystroju,  jakość obsługi i atmosferę lokalu. W Polsce najwyższą liczbę sztućców (cztery) ma warszawski Amber Room. Oprócz tego w Warszawie są jeszcze dwie restauracje „trzy-sztućcowe” a   w Krakowie trzy.

o

o

Czerwony Michelin czy żółty Gault&Millau ?

o

o

W tym roku mija 91 lat od przyznania pierwszych gwiazdek Michelin i aż 97 od wprowadzenia do przewodnika ocen restauracji. To na pewno najbardziej rozpoznawalny i najbardziej prestiżowy przewodnik kulinarny na świecie. Oczywiście ma mnóstwo konkurentów lokalnych jak choćby włoski przewodnik Ristoranti d’Italia by Gambero Rosso z którym się nie rozstaje podczas podróży po Włoszech. Ma też jednego poważnego konkurenta globalnego jakim jest żółty przewodnik Gault & Millau. Ten ostatni ma w przypadku Polski wiele przewag. Znacznie więcej restauracji, w dodatku z całej Polski a nie z wybranych miejsc. Trudno bez niego podróżować kulinarnie po Polsce. Zastosowanie oprócz wyróżnień symbolicznych (1-5 czapek szefa) skali punktowej powoduje, że łatwiej dokonywać wyborów i porównań.

Jednak niezależnie od tego gdy zbliża się marzec – czyli czas premiery przewodnika Michelin Main Cities of Europe czar i magia Michelinowych gwiazdek przyćmiewają wszystkie wady czerwonego przewodnika.

I pewnie tak samo będzie jeszcze za rok.

 

Restauracje z przewodnika Main Cities in Europe Restaurants & Hotels 2017  – Warszawa

 

Amber Room – 4 komplety sztućców
Atelier Amaro – 3 komplety sztućców, * Michelin
Senses – 3 komplety sztućców, * Michelin
Belvedere – 3 komplety sztućców
Michel Moran – Bistro de Paris – 3 komplety sztućców
Platter by Karol Okrasa – 3 komplety sztućców
Tamka 43 – 2 komplety sztućców
AleGloria – 2 komplety sztućców
Brasserie Warszawska – 2 komplety sztućców, Bib Gourmand
Concept 13 – 2 komplety sztućców
Dom Polski Francuska – 2 komplety sztućców
La Rotisserie – 2 komplety sztućców
Nolita – 2 komplety sztućców
Salto – 2 komplety sztućców
Signature – 2 komplety sztućców
Strefa – 2 komplety sztuców
U Fukiera – 2 komplety sztućców
U Kucharzy – 2 komplety sztućców
Butchery and Wine – 1 komplet sztućców, Bib Gourmand
Delizia – 1 komplet sztućców
ELIXIR by Dom Wódki – 1 komplet sztućców
Hoża – 1 komplet sztućców
Kieliszki na Próżnej – 1 komplet sztućców, Bib Gourmand
L’Enfant Terrible – 1 komplet sztućców
Merliniego 5 – 1 komplet sztućców
Opasły Tom – 1 komplet sztućców
Qchnia Artystyczna – 1 komplet sztućców
Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner – 1 komplet sztućców
Winosfera – 1 komplet sztućców

 

Restauracje z przewodnika Main Cities in Europe Restaurants & Hotels 2017 – Kraków:

 

Copernicus – 3 komplety sztućców
Trzy Rybki- 3 komplety sztućców
Wentzl – 3 komplety sztućców
Szara – 2 komplety sztućców
Kogel Mogel – 2 komplety sztućców
Pod Baranem – 2 komplety sztućców
Jarema – 2 komplety sztućców
Amarylis – 2 komplety sztućców
Cyrano de Bergerac – 2 komplety sztućców
Corse – 2 komplety sztućców
Szara Kazimierz – 2 komplety sztućców
Studio Qulinarne – 2 komplety sztućców
Pod Nosem – 1 komplet sztućców
Bianca – 1 komplet sztućców
La Campana – 1 komplet sztućców
Farina – 1 komplet sztućców
Ed Red – 1 komplet sztućców
Del Papa – 1 komplet sztućców
Sąsiedzi – 1 komplet sztućców
Bottigliera 1881 – 1 komplet sztućców
Zazie – 1 komplet sztućców, Bib Gourmand
Miodova – 1 komplet sztućców
Hana Sushi – 1 komplet sztućców
Zakładka – 1 komplet sztućców

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *